willshanique3
willshanique3
02-11-2020
Mathematics
contestada
Find the unit rate. $56/25gallons
Respuesta :
laylaschoolemail
laylaschoolemail
02-11-2020
Answer:
$2.24 per gallon
Step-by-step explanation:
$56/25gallons=2.24
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 49+ )
Otras preguntas
A 2.0-kilogram mass is located 3.0 meters above the surface of Earth. What is the magnitude of Earth’s gravitational field strength at this location? (1) 4.9 N/
Given the sequence 8, 16, 32, 64, ..., which expression would give the thirteenth term?
The garage shown is a composite of more than one shape. Which of these would be a correct way to find its volume? A. add the volume of a rectangular prism to
The second Battle at the river Marne between German troops and the combined forces of French and American troops a. proved to be one of the bloodiest battles of
Which of the following actions could be taken as a part of economic imperialism? A. A country provides financial support to its poorer neighbors. B. A country t
What is the inverse of the function f(x) = 2x + 1? A.h(x) = 1/2x - 1/2 B.h(x) = 1/2x +1/2 C.h(x) = 1/2x -2 D.h(x) = 1/2x +2
How did Mohammed contribute to the rise of Islam? A.)He laid out the role of future caliphs. B.)He compiled the stories of the Hadith. C.)He wrote Islamic holy
A taxicab starts at (1, -2) on the grid. It goes 3 blocks east and 1 block south to pick up a passenger. Then it goes 6 blocks west and 5 blocks north and drops
What is the total number of valence electrons in an atom of sulfur in the ground state? A. 6 B. 8 C. 3 D. 4
Jenna bought 5 pounds of apples for $6.85. What is the unit price per pound of apples?