davisxk313kd
davisxk313kd
03-12-2016
Mathematics
contestada
How do i find the cost per pound?
Respuesta :
JonathanHagen
JonathanHagen
03-12-2016
Literally just take the cost of X pounds of goods and divide it by X.
Answer Link
ValirionSaphris
ValirionSaphris
03-12-2016
Take the price you paid and divide it by the number of pounds you bought. For example, say I paid ten dollars for five pounds of flour. Take the ten dollars and divide it by the five pounds of flour, you get two dollars per pound.
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 75+ )
Otras preguntas
Use each vocabulary in a sentence 1.Palpable: able to be touched or felt 2.Lore: traditions and knowledge passed down from generation to generation 3.Indolent
which of the following pieces of chemical lab equipment would we use to heat up a crucible or evaporating dish to a very high temperature
What is a materials scientist?
find the slope and y intercept of 5x-2y=-4
Two functions are_______ equivalent if their graphical representations are the same (always, sometimes, always)
Cual es la importancia de los juglares? ¿Cuál era su función en la sociedad?
Does anyone know the music structure of the song "yellow" by Coldplay? like the ABC structure thingy plzzzzz help it's for a project and I have no idea
what is 8w + 9 < –31
What's the approximate length of an arc with radius 3 miles and central angle of 45
if a box of tiles costs R85. 00 calculate the cost of tiles per square metre